Wait a second...
Nepřihlášený uživatel
You are here: VŠCHT PrahaFCHTLaboratory of Inorganic Materials → Research → Experimental Methods → Polarized light microscopy

Polarized light microscopy

Polarizační mikroskopie si přes svou více jak 170ti letou tradici stále udržuje platné místo v oboru studia materiálů. Metoda využívá interakce polarizovaného světla s opticky anisotropními látkami, při které dochází k tzv. dvojlomu. Původní paprsek se po průchodu vzorkem rozdělí na dva nové, řádný a mimořádný, které jsou navzájem fázově posunuté (šíří se různou rychlostí) a kmitají v různých rovinách. V analyzátoru mikroskopu se oba paprsky složí do stejné roviny kmitu a jejich fázový posun se projeví vznikem interferenčních barev. Polarizační mikroskopii lze proto charakterizovat jako metodu zvýšení kontrastu mikroskopického obrazu. Použití však nachází i dnes jako doplňková metoda identifikace krystalických látek, např. měřením výše dvojlomu s použitím Berekova kompenzátoru.

 

výška 215px

Polarizační mikroskop Olympus BX 51P

 

výška 215px

Michel-Lévyho stupnice interferenčních barev pro určování výše dvojlomu

Updated: 16.8.2015 17:39, Author: Jaroslav Kloužek

Laboratory of Inorganic Materials Joint Workplace of The UCT Prague and The Institute of Rock Structure and Mechanics, v.v.i.
Technická 5
166 28 Prague 6 – Dejvice
IČO: 60461373 / VAT: CZ60461373

Czech Post certified digital mail code: sp4j9ch

Copyright: UCT Prague 2015

Technical support by the Computing Centre.
switch to desktop version