Doktor Richard Pokorný, hlavní člen výzkumného týmu v Laboratoři anorganických materiálů, společného pracoviště VŠCHT Praha a Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky, v nedávné době získal několik grantů, díky kterým může vyslat studenty na zahraniční stáže. Jelikož se ale laboratoř jako taková do kontaktu se studenty příliš nedostává, v současné době hledá hned několik lidí z řad studentů, kteří by se přihlásili na závěrečné práce.
Čeho se granty konkrétně týkají, co by měl student za práci?
Náš největší grant, na kterém pracujeme pro americké ministerstvo energetiky, se týká vitrifikace, čili imobilizace (jaderného) odpadu ve formě skla. S žádnými radioaktivními předměty se ale u nás nesetkáte, veškerý náš výzkum probíhá se „simulovanými“ odpady, se kterými zkoumáme proces tavení. Grant probíhá ve spolupráci americkými národními laboratořemi a zahrnuje i vyslání studenta (studentů) na stáž právě do národních laboratoří v USA. V loňských letech jsme pokaždé nějakého studenta vyslali, poslední doktorandka se do Spojených států vydala na půl roku, ale letos nemáme nikoho mladého a perspektivního, kdo by na léto odjel.
Další dva granty, jejichž řešení je financováno z GAČR a z MŠMT, se týká tavení komerčního skla, které používáme běžně v domácnostech – od okenních skel, přes lahve na nápoje, až po parfémy. I na jejich řešení spolupracujeme se zahraničními partnery z USA, Japonska, ale i s domácím průmyslem. Pracovní náplň studenta by byla podobná, jako v předchozím případě – zkoumat děje při tavení skla a zjišťovat, jakým způsobem tento proces optimalizovat.
Pokud by měl student zájem, kdy by se měl přihlásit? A na jak dlouho vycestuje?
Nejlepší by bylo, kdyby samozřejmě nastoupil už někdy teď, čím dřív tím líp, aby za těch pár měsíců získal nějaké zkušenosti a schopnosti, naučil se, jak se se sklem pracuje, a ačkoliv se mu někdo ze začátku v USA určitě bude věnovat, aby přijel s nějakými základy a v prostředí laboratoří s vysokoteplotními pecemi se již uměl pohybovat. Jak jsem zmínil před chvílí, poslední doktorandka strávila v USA půl roku, ale pokud bude chtít student vycestovat pouze na dobu prázdnin, určitě to možné také je. Kontaktovat naši laboratoř ale můžete kdykoliv – další z možností je k nám nastoupit na léto, a na základě toho se rozhodnout, zda v naší laboratoři pokračovat i dál.
Ta nabídka platí pouze pro doktorandy?
Vůbec ne! Samozřejmě budeme za doktorandy rádi, ale nabídka určitě platí i pro bakalářské a magisterské studenty. Práce u nás může být i finančně ohodnocená, tudíž to student rovnou může brát jako první práci v oboru, pracovité studenty můžeme vzít na konference apod.
Kde přesně jsou partnerské laboratoře?
Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) na severozápadě spojených států, patřící k 17 národním laboratořím v USA, asi 4 hodiny autem od Seattlu, tak trochu divoký západ.. Zároveň je to ale město o 300 tisíc obyvatelích, tudíž nevysíláme studenty někam do vesnice na samotku a ve volném čase si tam program každý určitě najde.
Dostává student zaplaceno a má zajištěné ubytování?
Ubytování obvykle zajištěné má. PNNL mu nic neplatí (to na studentská víza téměř nelze zajistit), ale placený je od nás. Doteď jsme to se studenty měli zařízeno tak, že kromě peněz z grantu si ještě žádali o FREE MOVER (nově tuším program MOBI) u nás na Zahraničním oddělení, což i s malou rezervou pokrylo veškeré výdaje. Tímto bych chtěl poděkovat celému našemu zahraničnímu oddělení v čele s Mgr. Ivou Žilíkovou, že podobné mezinárodní stáže pro studenty vřele podporuje, a můžeme všichni doufat, že tomu tak bude i nadále.
Z jakého oboru studenti mohou přijít?
Určitě z FCHT – Chemie a technologie materiálů, ale zároveň to může být víceméně kdokoliv, kdo má o tento obor zájem (i vycestovat) a dostatek času. Chtěl bych ale dodat, že granty letoškem nekončí, tudíž bych byl rád, kdyby nad těmito tématy přemýšleli i studenti do budoucna, kteří zrovna aktivně závěrečnou práci (od bakalářské po dizertační) nehledají. Zmíněná stáž v PNNL bude k mání i příští rok. Dále máme spolupráce například s centrem atomového výzkumu ve Francii, takže i kdyby někdo nechtěl mimo Evropu, do zahraničí se s námi může podívat i tak.
Zároveň se ale věnujeme i matematickému modelování, což se zase spíš týká FCHI, takže pokud by se chtěl někdo realizovat spíše výpočetně, s MATLABem, analyzovat výsledky, a práce v laboratoři jako taková jeho cílem úplně není, téma se pro něj určitě najde. Z Fakulty chemicko-inženýrské jsem se přes americké národní laboratoře dostal do naší skupiny na FCHT konec konců i já.
To zní jako sen, tak v čem je překážka?
Kromě toho, že nemáme přímý kontakt se studenty, může být pro někoho problém, že v budově VŠCHT Praha máme naše pracovny s malou přednáškovou místností. Samotné laboratoře jsou v Ústavu struktury a mechaniky hornin v Praze 8. Takže si studenti bohužel nemohou jen „odskočit“ mezi přednáškami na chvíli do laborky. Na práci v laboratoři je třeba si vyčlenit celé dny (či půl dny). To se samozřejmě netýká „modelářů“, Ti mohou samozřejmě mít své „místo“ na VŠCHT.